Якихось півроку тому законотворці пропонували новий поділ території нашої країни на округи та громади. Але тепер з’явилася ще одна цікава ініціатива — створити агломерації. Народні обранці замислилися, чи не стане це причиною корупції.

Засідання Комітету з питань антикорупційної політики, яке відбулось у режимі відеоконференції, розпочалось із розгляду законопроекту №2637, який передбачає нову форму територіального поділу, таку як агломерація. У документі пропонується внести окремі зміни до законів «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про співробітництво територіальних громад» щодо утворення агломерацій — такого собі добросусідського союзу між великим містом та навколишніми селами задля оптимального використання ресурсів і землі.

Законодавчі зміни пропонують таке визначення нової територіальної одиниці: «Агломерація — форма співробітництва територіальної громади, що виконує функції центру агломерації та територіальних громад, які розташовані в зоні впливу центру агломерації та мають з ним інтенсивні господарські, трудові, культурно-побутові зв’язки, що спричиняють значну щоденну маятникову міграцію населення».

Місто та довколишні села мають справедливо ділитися грішми. Однак доведеться утримувати ще одну групу чиновників, адже слід буде створити додатковий виконавчий орган — раду агломерації. Та, ймовірно, ще і її секретаріат, що потребуватиме додаткових коштів з відповідних місцевих бюджетів.

На думку законотворців, держава залюбки фінансуватиме нові територіальні одиниці. Зокрема, надаватиме спеціальні субвенції на розвиток житлово-комунальної, інженерної та дорожньо-транспортної інфраструктури агломерації. Але це також вимагатиме асигнувань. Тому Міністерство фінансів у своєму висновку вказує на невідповідність законопроекту бюджетному законодавству.

Доволі скептично до проекту поставилось і Головне науково-експертне управління ВР. На його думку, закон суперечить Конституції. Адже ст.140 Основного Закону закріплює систему органів місцевого самоврядування, і про жодну «раду агломерації» там не йдеться. Конституція стверджує, що спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст представляють районні та обласні ради, а виконання спільних проектів здійснюється на підставі її ст.142.

І все ж таки ні сільські, ні обласні ради не можуть вирішити проблем сучасних міст, таких як безробіття та заробітчанство за кордоном. Наприклад, один міський голова вирішив побудувати індустріальний парк і знайшов інвесторів. Однак ділянка, яку призначили для будівництва, є спірною територією громади міста та села, розташованого поруч.

Також зростання міст заважає небажання навколишніх селищ приєднуватися до мегаполісів. При цьому мешканці цих селищ отримують освіту в місті, користуються його дорогами та лікарнями, не сплачуючи у міський бюджет жодних податків.

«Майже в усій країні є конфлікти між громадами, що зосередилися біля міст обласного значення, таких як Львів чи Вінниця. Адже деякі громади певною мірою паразитують на інфраструктурі великих міст», — висловив позицію один з авторів проекту Віталій Безгін. Він уважає, що рада агломерації, яка могла би подолати ці проблеми, не зазіхає на Конституцію, адже не є представницьким органом місцевого самоврядування.

«Є, наприклад, громада м. Вінниці. А є громада, на території якої розташований аеропорт і полігон. І цим двом громадам питання потрібно вирішити на якомусь майданчику. Саме для цього ми пропонуємо такий інструмент», — пояснив свою думку В. Безгін.

Проект передбачає, що до сфери компетенції агломерації належить вирішення питань водопостачання, водовідведення, поводження з відходами, визначення та утримання місць поховання, будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг місцевого значення, а також організація місцевого транспорту. Хоча загалом автори вважають, що є очевидною необхідність унесення до Конституції змін щодо місцевого самоврядування.

Депутат Ірина Фріз запропонувала почати саме із цього. «Треба почати зі змін до Конституції, а потім змінювати законодавство, щоб не створювати законодавчого хаосу», — зауважила вона.

Утім, хоча комітет і не побачив у проекті корупційних ризиків, але порадив колегам почекати з ним до того часу, коли внесуть зміни до Конституції.

!!Також читайте Прийнято закон про адміністративні центри територіальних громад!!!

Comments (1)

  1. Pingback: Реформаторські повноваження Кабміну | Ковальська та партнери

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65