Вже з 1 липня 2021 року набирає чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який має відкрити ринок землі в Україні. Це дозволить громадянам вільно купувати і продавати землі сільськогосподарського призначення, які належать їм за правом приватної власності.

У Центрі з надання безоплатної правової допомоги продовжують інформувати українців про важливі нюанси, пов’язані з процедурою купівлі-продажу земельних ділянок. Цього разу розповіли, які документи необхідно зібрати продавцю і які податки доведеться сплатити.

Зазначається, що ціна на землю буде формуватися за домовленістю між покупцем та продавцем. Однак, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку, яку  буде проводити відповідний Держгеокадастр.

Які документи потрібні для продажу землі?

  • паспорт продавця та покупця,
  • ідентифікаційні коди,
  • звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки,
  • документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт),
  • витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.

Які податки сплачує продавець?  

Фізична особа, у разі продажу земельної ділянки, вправі не сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за умови, якщо вона продає нерухоме майно вперше протягом року, розмір земельної ділянки не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної в статті 121 Земельного кодексу України  та земельна  ділянка перебуває у власності продавця понад 3 роки.

В іншій ситуації громадянину доведеться сплачувати 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від вартості земельної ділянки,  установленої в договорі. Для продавців – нерезидентів ставка ПДФО в разі продажу належної їм нерухомості становить 18%.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки повинен містити всі умови, перелічені в статті 132 Земельного кодексу України, в тому числі кадастровий номер, цільове призначення, склад угідь, наявні обмеження тощо.

Перед укладенням угоди слід перевірити реєстрацію земельної ділянки в Держземкадастрі та реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу потрібне?

Нотаріус посвідчує відповідний договір лише за наявності оцінювальної вартості такого нерухомого майна та документа, що підтвердить сплату податку на доходи до бюджету продавцем. Такий податок майбутній продавець перераховує до бюджету за місцем нотаріального посвідчення зазначеної угоди у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

!!Нагадаємо, ухвалений ще минулого року Закон про запуск ринку землі передбачає поетапне придбання права власності на земельні ділянки:

на першому етапі, з 1 липня 2021 року, землі сільськогосподарського призначення зможуть купувати тільки фізичні особи – громадяни України. Максимальний розмір земельної ділянки, встановлений законодавством, – 100 гектарів на людину;

другий етап передбачає, що з 1 січня 2024 року отримають можливість купувати права власності на землю і юридичні особи, але за умови, що вони створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками такої юрособи є лише громадяни України і/або держава, і/або територіальні громади, територіальні громади та держава. Максимальний розмір земельної ділянки – 10 тис. гектарів.

!!Також читайте: Повідомлення про об’єкти оподаткування за формою 20-ОПП

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65