В середу, 17 березня Європейська комісія представила проект так званого цифрового зеленого сертифіката (Digital Green Pass), що відомий також як паспорт вакцинації.
Суть пропозиції Єврокомісії полягає в тому, щоб країни ЄС ухвалили єдину форму цифрового зеленого сертифіката і дозволили громадянам одна одної, які отримали такі сертифікати, подорожувати без обмежень під час пандемії Covid-19.
Як повідомляє Європейська комісія (ЄК), цифровий зелений сертифікат доведе, що людина була вакцинована проти Covid-19, отримала негативний результат на коронавірус або вилікувалась від нього. Він буде доступний безкоштовно у цифровому або паперовому вигляді та буде містити QR-код, щоб гарантувати безпеку і справжність сертифіката. Має бути створений спеціальний портал, який забезпечить перевірку всіх сертифікатів на всій території ЄС і буде підтримувати держави-члени в технічній реалізації сертифікатів.
Цифровий зелений сертифікат дійсний у всіх державах-членах ЄС і буде відкритий для Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. Він видається громадянам ЄС і членам їх сімей незалежно від їх національності. Його також слід видавати людям, які не є громадянами ЄС, та проживають в ньому, і відвідувачам, яким дозволено виїжджати в інші держави-члени.
Схема цифрового зеленого сертифіката — тимчасовий захід. Він буде припинений, коли Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосить про припинення міжнародної надзвичайної ситуації у галузі охорони здоров’я, пов’язаної з Covid-19. Пропозиція ЄК має бути схвалена Радою та Європейським парламентом. ЄС розраховує на швидкий законодавчий шлях.
Отже, зелений сертифікат може містити відразу три різні документи:
- сертифікат вакцинації від коронавірусу
- підтвердження того, що людина перехворіла на COVID-19 і видужала
- зроблені негативні тести на SARS-CoV-2
Крім того, в сертифікаті будуть вказані ім’я, дата народження власника і дата видачі документа, а також мінімальний обсяг даних, що дозволяє забезпечити взаємне визнання документа в країнах ЄС.
Сума можливостей і загроз
Підведемо підсумки. Прихильники введення так званого паспорта вакцинації підкреслюють, що можуть частково допомогти повернутися до «нормального стану» і відновити індустрію туризму. Вони підвищать безпеку, особливо в контексті курортного сезону, який у минулому році закінчився другою хвилею пандемії. Їх введення може також надихнути тих, хто не наважується пройти вакцинацію.
Існуючі ризики
Найбільша загроза — поширення соціальної нерівності та дискримінації щодо нещеплених людей, які не можуть або не хочуть вакцинуватися. Також існує реальна заклопотаність з приводу безпеки особистих даних. Сильний аргумент проти так званого паспорта вакцинації також свідчить про те, що ми досі не знаємо, чи може вакцинована людина передавати вірус. Це означає, що рішення, пропоновані Європейською комісією, можуть викликати у мандрівників помилкове відчуття безпеки. Наведені аргументи також включають той факт, що це рішення в майбутньому може призвести до введення обов’язкових вакцинацій, наприклад, роботодавцями.
ЄС може прийняти рішення про обмеження експорту вакцин
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн попередила в середу в Брюсселі, що ЄС може прийняти рішення ввести обмеження на експорт вакцин у країни за межами ЄС. За її словами, у цьому питанні слід дотримуватися принципу взаємності. Вона додала, що Єврокомісія уважно стежитиме за ситуацією з поставками вакцин у ІІ кварталі цього року.
11 березня Європейська комісія вирішила продовжити дозвільний механізм на експорт вакцин проти Covid-19 до кінця червня. Причина — постійні затримки з поставками вакцин у країни ЄС. Основним напрямком експорту вакцин з ЄС є Великобританія.
!!Також читайте: Київ вводить новий локдаун з 20 березня! Що закривається?