В Україні офіційно введено надзвичайну ситуацію 25 березня 2020 року, яку всі просять не плутати з надзвичайним станом. Сам факт введення надзвичайної ситуації – не новина для широких мас громадян, але спробуємо пояснити головні аспекти саме надзвичайної ситуації та якими нормативними актами вона регламентується.
Перш за все, надзвичайна ситуація регламентується Кодексом цивільного захисту України. Відповідно до вказаного кодексу:
Надзвичайна ситуація – обстановка на окремій території чи суб’єкті господарювання на ній або водному об’єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Оскільки, в нашому сьогоденні надзвичайна ситуація введена у зв’язку з поширенням епідемії коронавірусної хвороби COVID-19, то доцільним буде згадати як тлумачиться термін епідемія відповідно до законодавства:
Епідемія – масове поширення інфекційної хвороби серед населення відповідної території за короткий проміжок часу.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту (Глава 3. Стаття 11. ) державна система залежно від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації, що прогнозується або виникла, функціонує у режимах:
1) повсякденного функціонування;
2) підвищеної готовності;
3) надзвичайної ситуації;
4) надзвичайного стану.
В ситуації, яка зложилася на сьогодні в Україні та світі – режим введення надзвичайної ситуації регламентується Кодексом цивільного захисту в межах цивільного захисту громадян.
Не менш важливим є те, що відповідно до ст. 6 Кодексу координацію діяльності органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту у межах своїх повноважень здійснюють:
1) Рада національної безпеки і оборони України;
2) Кабінет Міністрів України,
Що, власне кажучи, і відбувається на сьогоднішній день.
І головне – надзвичайна ситуація не зменшує прав та свобод громадян, які їм надані Конституцією України. І, відповідно, наша влада, неодноразово налогошувала на тому, що порушуватись права громадян не будуть так само як і органи влади та/або правоохоронці не отримають додаткових повноважень. Сам режим надзвичайної ситуації введений у звязку з її виникненням і посилює готовність влади та органів охорони здоров’я до ліквідації наслідків епідемії.