6 травня Група професійних спілок, організацій роботодавців та професійних асоціацій звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням вжити заходів для проведення пенсійної реформи і запровадження у 2021 році другого рівня пенсійної системи – обов’язкового накопичувального.
Це звернення прокоментував Радник Президента, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Він запропонував якомога швидше внести законопроект про електронні трудові книжки до ВРУ.
Раніше, на початку жовтня минулого року міністр КМУ Дмитро Дубілет анонсував скасування трудових книжок в Україні. “Сподіваюсь, скасуємо до кінця року”, – зазначив міністр.
Крім того, він повідомив про запуск законопроекту та постанови Кабміну. Обидва проекти були оприлюднені на сайті Пенсійного фонду:
– законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”;
– проект постанови КМУ “Про заходи щодо поетапного впровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.
У кінці минулого року, після цих заяв, серед підприємців та бізнесменів поповзли чутки про скасування трудових книжок працівників. Чи так це? Давайте розберемось.
1) Поняття «Трудова книжка» закріплено в КЗпП (ст.48). Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно статті 24 при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати крім паспорту трудову книжку. А роботодавець, згідно ст.47 зобов’язаний, при звільненні працівника видати йому трудову книжку.
Порядок ведення трудових книжок визначається постановою КМУ №301 від 27.04.1993р. та Інструкцією, що затверджена сумісним наказом №58 Мінпраці, Мінюсту та Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993р.
А облік – наказом мінстату №277 від 27.10.95р.
Згідно з постановою № 301 трудові книжки зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях як документи суворої звітності, а при звільненні службовця трудова книжка видається йому під підпис у журналі обліку.
Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Особи, винні в порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством (ст. 265 КЗпП «Відповідальність за порушення законодавства про працю»). Тобто посадові особи, винні в порушенні законодавства про працю, притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також, як передбачено п. 4 постанови № 301, за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Наприклад, адміністративна відповідальність (ст. 41 КпАП «Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці» передбачає накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста нмдг* (тобто від 510 до 1700 грн.), а з повторне порушення протягом року,- від ста до трьохсот нмдг (тобто від 1700 до 5100 грн.).
На сьогоднішній день всі ці норми й положення чинні, їх ніхто не відміняв.
Так що вирішуйте самі, чи потрібен на Вашому підприємстві облік трудових книжок, до прийняття закону про електронні трудові книжки, при тому, що цей законопроект ПФУ було відкликано з ВРУ на початку березня цього року.
!!Також читайте: Єдиний рахунок для сплати податків та ЄСВ: порядок функціонування затверджено Кабміном!