З 28 квітня, тобто з сьогодні в Україні під фінансовий моніторинг підпадають операції з віртуальними активами. До переліку суб’єктів первинного фінансового моніторингу додаються компанії, які надають послуги з обміну, зберігання, продажу, переказу електронних грошей. В тому числі в цю категорію входять компанії, діяльність яких пов’язана з криптовалютами. Криптовалюта втратить свою основну перевагу – анонімність.

Давайте розберемо, які основні зміни щодо регулювання криптовалюти?

А зміни полягають в наступному:

1) Криптовалюті, як віртуальному активу, дали визначення: цифровий вираз вартості, яким можна торгувати в цифровому форматі або переводити, і який може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.

2) Дали визначення й постачальникам послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів. Це будь-яка фізична або юридична особа, яка вчиняє один з наступних видів діяльності:

– обмін віртуальних активів;

– переказ віртуальних активів;

– зберігання та / або адміністрування віртуальних активів або інструментів, що дозволяють контролювати віртуальні активи;

– участь і надання фінансових послуг, пов’язаних з пропозицією емітента та / або продажем віртуальних активів.

Згідно з цим визначенням, постачальниками послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, є не тільки криптовалютні біржі та обмінники, але і компанії, які проводять ICO (первинну пропозицію монет, первинне розміщення монет).

3) Необхідно ідентифікувати сторони угод з віртуальними активами, якщо сума угоди перевищує 30 000 грн. Постачальники послуг, пов’язані з обігом віртуальних активів, можуть примусити пройти верифікацію, навіть якщо сума угоди є меншою за 30 000 грн.

4) Постачальникам послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, необхідно надавати спеціальні репорти за встановленою формою в Фінмоніторинг про проведення операції, що перевищує 400 000 долл, якщо є підстави вважати, що ці операції:

– проводяться політично значущими особами;

– здійснюються стороною, яка зареєстрована в одній з країн списку санкцій;

– мають на меті переведення коштів за кордон;

– здійснюються з використанням готівкових коштів.

5) Регулятором щодо питань віртуальних активів призначено Міністерство цифрової трансформації в Україні.

Звісно, прийняття цього Закону торкнеться й звичайного громадянина в тому випадку, якщо його активи перебувають на рахунку у криптообмінника або криптобіржі. Якщо він не пройшов верифікацію, то біржа вимагатиме її проходження, а в іншому випадку може заблокувати рахунок. Крім того, тепер необхідно ретельніше ставиться до своїх транзакціях на біржі, адже будь-яка транзакція може здатися біржі підозрілою, а біржа в свою чергу може вимагати додаткові документи!

Криптобіржі/обмінники впровадять процедуру верифікації користувачів. Вона є обов’язковою, але окрім тих випадків, коли операції користувача на біржі не перевищують 30 000 грн. Скоріш за все, що на практиці обов’язкова верифікація буде тільки для користувачів, чиї операції будуть перевищувати 30 000 грн. хоча побачимо як воно буде насправді.

Якщо біржі, обмінники, банки або інші компанії здійснюють платежі у криптовалютах на суму більше 30 тис. грн в еквіваленті, вони мають перевірити таку операцію і зібрати докладну інформацію про клієнта. А якщо така операція здаватиметься підозрілою, про неї необхідно повідомити у Державну службу з фінансового моніторингу. Все це треба для того, щоби переконатися, що клієнт не отримав ці кошти незаконним шляхом.

Також, постачальники віртуальних послуг будуть зобов’язані розширити свій штат і включити в нього сompliance офіцера – людини, яка буде контролювати відповідність операцій користувачів AML (відмивання грошових коштів) законодавству.

Є і позитивні моменти! Адже криптобіржі / обмінники, платформи, що збирають кошти через ICO, тепер переходять в легальну площину. В майбутньому вони зможуть відкривати банківські рахунки. Це величезний плюс, адже раніше це було практично неможливо. Тепер є об’єктивні підстави вважати, що ситуація зміниться в кращу сторону.

Міністерству цифрової трансформації доручено здійснювати контроль за виконанням цього Закону в сфері регулювання обороту віртуальних активів на території України і нагляд за дотриманням AML-законодавства. Протягом трьох місяців після вступу закону в силу, тобто максимум до 28 липня 2020 року Мінцифра як державний регулятор фінмоніторингу ВА повинне розробити порядок реалізації цього закону і затвердить його.

А чи готові криптовалютні біржі до нових вимог?

Більшість криптовалютних бірж і обмінників вже впровадили процедуру верифікації і дотримуються політики KYC (Знай свого клієнта). Крім цього, біржі та обмінники почнуть розбиратися з метою проведення транзакції, перевіряти джерела походження коштів. Кілька криптобірж вже співпрацюють з різними аналітичними сервісами.

Український крипторинок теж буде співпрацювати з такими аналітичними сервісами, адже проблема відмивання грошей і фінансування тероризму в світі є дуже актуальною.

Стан нинішнього крипторинка в Україні показує, що криптоіндустрія поки не готова до таких змін. Багатьом гравцям ринку доведеться обирати! або працювати з порушеннями, або зупиняти свою діяльність.

Давайте підведемо підсумки!

Отже, нові правила фінансового моніторингу спрямовані на впровадження найкращих міжнародних стандартів по боротьбі та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. А саме Міністерство цифрової трансформації України стверджує, що зміни є тільки першим кроком до встановлення правових рамок криптовалютної галузі, а наступний крок – зміни в податковому законодавстві.

Сама ідея цього Закону – легалізувати криптовалютний бізнес і дати можливість криптобіржам, обмінників і іншим представникам криптоіндустріі доступ до банківської системи. Але поки що залишається більше запитань до його реалізації, аніж відповідей.

А звичайним користувачам варто подумати над тим, чи зможуть вони підтвердити походження коштів. Бо світова практика показує, що, якщо у криптобіржі є обґрунтована підозра вважати певну транзакцію підозрілою, то вона має право заблокувати проведення такої транзакції.

!! Також рекомендуємо подивитися, про правила платежів з 28 квітня

 

Comments (3)

  1. Pingback: У Раді зареєстровано законопроект про віртуальні активи! | Ковальська та партнери

  2. Pingback: В Раде зарегистрирован законопроект о виртуальных активах! | Ковальська та партнери

  3. Pingback: Токенізовані активи та криптоактиви: у ВРУ зареєстровано законопроект | Ковальська та партнери

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65