3 грудня 2020 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №2458 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг», основні положення якого стосуються механізму встановлення тарифів на комунальні послуги.
Суть закону
У законі прописано, що з споживачами компослуг в приватному секторі і в багатоквартирних будинках, які не обрали модель організації договірних відносин, укладуть нові договори теплопостачання, постачання гарячої води, централізованого водопостачання тощо.
Також, передбачені диференційовані тарифи на транспортування та постачання теплової енергії (в залежності від наявності або відсутності центральних та індивідуальних теплових пунктів), що дозволить уникнути подвійної компенсації споживачами витрат на утримання і обслуговування центральних та індивідуальних теплових пунктів.
Скасовується вимога щодо формування загальнобудинкових тарифів на послугу з постачання гарячої води при наявності в таких будинках індивідуальних теплових пунктів, оскільки це вимагає багато часу і значних витрат від виконавців комунальних послуг, пов’язаних із здійсненням розрахунків, адмініструванням цих витрат.
Постачальникам послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або керуючим надається право достроково розривати відповідні договори, попередивши про це споживачів не пізніше ніж за два місяці до дня розірвання договорів.
У профільному комітеті до другого повторного читання напрацювали поправки. Вони врегулюють повернення споживачам коштів, закладених в тарифах постачальника на установку лічильників, в разі самостійного встановлення ними лічильників тепла.
Закон вводить диференційовану оплату за воду і за тепло, в залежності від того, хто несе витрати по обслуговуванню лічильника.
Також в ході розгляду в сесійній залі нардепи вилучили з тіла закону норму про те, що відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладення договору з виконавцем компослуги не звільняє його від обов’язку оплати фактично спожитої компослуги, наданої цим виконавцем.
Доступ комунальників в квартири українців
Підкреслимо, в первісному тексті законопроекту доступ в житло комунальникам дозволяли за будь-яке порушення договору. Але при розгляді закону в сесійній залі під час першого читання таку норму прибрали.
До другого читання таке право надали виключно представникам газового оператора. У другому повторному читанні норму залишили без змін.
“Представник оператора газорозподільної системи або іншого суб’єкта господарювання, з яким укладено договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку має право доступу до приміщень будинку для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання такого будинку. Власник (співвласник) зобов’язаний надати представнику оператора газорозподільної системи доступ до приміщень будинку для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання такого будинку.
Законодавством встановлюється порядок надання такого доступу та відповідальність за його ненадання власником (співвласниками) багатоквартирного будинку.
Доступ до житла для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.“, – зазначено в документі.
При цьому в законі не прописаний порядок такого доступу та наслідки його ненадання власником (співвласниками): це має встановлювати законодавство.
Комунальні договори
Законом вводиться нова класифікація житлово-комунальних послуг, різні моделі договірних відносин, змінюються підходи до формування тарифів, вводиться відповідальність за неналежне виконання договору і ін.
У чинному Законі №2189-VIII “Про житлово-комунальні послуги” прописано, що в Україні співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком не пізніше 1 травня 2020 року мали прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг і укласти договори.
Але по факту до призначеної дати договори підписало лише кілька відсотків мешканців багатоповерхівок. Потім, посилаючись на карантин і складну ситуацію в країні, норму відклали.
За новою схемою – постачальник може просто вивісити на сайті варіант публічного договору, і якщо протягом 30 днів споживач не підпише якийсь інший, індивідуальний варіант, його автоматично “приєднають” до стандартного, або – запропонують відключитися від послуги.
Запускається нова для України модель – усі послуги (тепло, вода, електроенергія та інше) будуть поставлятися виключно “до входу в будинок”. А внутрішньобудинкові мережі (за якими та ж вода йде в квартири) – головний біль самих мешканців.
Технічне обслуговування, поточний і капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, здійснюються співвласниками або залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.
Важливо розуміти, що комунальні послуги – вода, світло, тепло – це окремо. А обслуговування (управління будинком) – труби, електромережі, насоси, ліфти, котельня, лічильники – це зовсім інше. Потрібно визначитися саме з тим, хто, яка фірма або мешканці самостійно будуть доглядати за станом мереж в будинку.
Комунальні платежі
Щоб уникнути комунального колапсу, жителі багатоквартирних будинків повинні визначитися з формою управління будинком. Тобто, хто його буде обслуговувати. Від цього також залежить, скільки платіжок доведеться оплачувати мешканцям будинку.
Платіжки в черговий раз розділяться (послуги – окремо, абонплата – окремо).
Платіжок стане більше. Наприклад, платіж за холодну воду розділять на чотири – власне, холодна вода, абонентська плата (тобто платіжка за те, що вам надрукували і прислали платіжку), за повірку лічильника і окремо за його обслуговування. Те ж саме стосується гарячої води і опалення.
Поки незрозуміло, як в результаті виросте загальна платіжка по комуналці, якщо буде безліч тарифів і їх стануть постійно переглядати. За словами експертів, люди просто не встигатимуть стежити за тим, що і наскільки дорожчає.
Підводячи підсумки, якщо придивитися в деталі законопроекту, то він істотно погіршує права громадян. Згідно з документом, компанія – постачальник комунальної послуги (газу) тепер абсолютно законно буде мати право без згоди власника або мешканця проникнути в приміщення, обмеживши або припинивши її надання. У той же час власники житла повинні будуть відповідати за стан інженерних мереж і комунікацій, стежити за змістом їх в належному технічному стані. Подібна ситуація порушує Конституцію і віддає крайньою соціальною несправедливістю по відношенню до власників житла, порушуючи принцип недоторканності житла. Побачимо, що буде далі…
!!Читайте також: Децентралізація влади: закон про реорганізацію громад і районів набув чинності
Pingback: Верховна Рада продовжила кінцеві терміни установки лічильників споживачам природного газу до 1 січня 2023 року