Міжнародна комісія юристів закликала українську владу вжити невідкладних заходів для того, щоб адвокати в Україні могли працювати в атмосфері, вільній від погроз, цькування чи будь-якого іншого неналежного втручання.
Про це йдеться у звіті місії МКЮ «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні».
Звіт документує насторожуючий рівень насильства щодо українських адвокатів, пов’язаний з їх професійною діяльністю, та наводить рекомендації українській владі щодо кращого гарантування безпеки та незалежності адвокатів та забезпечення їхньої спроможності захищати права людини.
«Адвокати повинні мати можливість працювати в атмосфері, вільній від страху репресій за свою роботу, захищаючи своїх клієнтів, як того вимагає міжнародне право прав людини та міжнародні стандарти щодо ролі правників», — вважають у МКЮ.
У звіті встановлено, що безпека адвокатів та їх спроможність захищати права своїх клієнтів в Україні знаходяться під постійною загрозою. Зокрема, адвокати, які працюють у політично чутливих випадках або в зоні конфлікту, стикаються з ризиками нападів та цькування. Адвокати, які піддаються подібним атакам, не мають доступу до ефективних правових засобів захисту від втручання у їх роботу. Навіть у разі вбивств адвокатів винні не притягуються до відповідальності. Звіт також аналізує самоврядування та інституційну організацію адвокатури, дисциплінарний процec, переслідування адвокатів через правові механізми та проблеми, з якими стикаються адвокати при захисті прав людини.
У звіті відзначаються деякі важливі досягнення, зокрема незалежність Національної асоціації адвокатів України.
У звіті викладено вичерпні рекомендації щодо проблеми нападів та переслідувань адвокатів та вжиття невідкладних заходів. Щодо таких заходів, МКЮ рекомендує серед іншого забезпечити наступне:
- Незалежність та роль адвокатів поважаються усіма державними установами: виконавчою, законодавчою та судовою гілками влади, усіма іншими державними органами, включаючи правоохоронні органи, та всіма учасниками судового процесу;
- Необхідний персонал, який має належну професійну підготовку та спроможність забезпечити безпеку в судах;
- Відповідні правоохоронні органи оперативно і ефективно розслідують всі вбивства та напади на адвокатів з метою виявлення відповідальних та притягнення їх до відповідальності у провадженнях, які повністю відповідають міжнародним стандартам справедливого судового розгляду.
!!Також читайте Карантинні привілеї адвокатів.