НБУ розробив та оприлюднив для громадського обговорення проект постанови Правління НБУ “Про затвердження Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг” (далі – Положення), яким планується запровадити вимоги до структури власності небанківських фінансових установ.

Як зазначається Нацбанком, його потреба зумовлена відсутністю нормативно-правового акту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг або Нацбанку, який би встановлював вимоги до структури власності учасників ринків небанківських фінансових послуг на виконання вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Дія цього Положення поширюється на небанківських надавачів фінансових послуг, до яких належать фінансові установи, крім банків та кредитних спілок, та юридичні особи, що не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги.

«Набрання чинності Положенням сприятиме прозорості структури власності фінансових установ та встановленню чітких інструментів Нацбанку щодо моніторингу дотримання ними вимог до структури власності», – зазначається в повідомленні НБУ.

Положенням буде визначено чіткий перелік вимог до прозорості структури власності

Положення передбачає чіткий перелік вимог до прозорості структури власності фінансових установ. Зокрема, структура власності фінансової установи є прозорою, якщо:

  • зазначена інформація про всіх власників істотної участі та ключових учасників фінансової установи;
  • набуття істотної участі погоджене Нацбанком або Нацкомфінпослуг;
  • документи про структуру власності відповідають установленим вимогам;
  • структурі власності фінансової установи немає власників істотної участі, які є резидентами держави-агресора;
  • в структурі власності фінансової установи немає осіб, яким відповідно до вимог законодавства заборонено володіти корпоративними правами у фінансовій установі.

Положенням будуть урегульовані також такі питання:

  • визначення та перелік вимог до структури власності фінансової установи;
  • формула розрахунку розміру участі в структурі власності;
  • порядок подання відомостей про структуру власності фінансової установи;
  • порядок оприлюднення інформації про структуру власності фінансових установ на офіційному веб-сайті Національного банку та веб-сайті фінансової установи;
  • порядок контролю регулятором вимог до структури власності фінансової установи. Зокрема, Національний банк може розглядати інформацію з публічних джерел;
  • порядок здійснення фінансовою установою контролю за своєю структурою власності та повідомлення регулятора про випадки невідповідності встановленим вимогам;
  • порядок розгляду питання про визнання структури власності фінансової установи непрозорою. Такі рішення приймаються колегіально Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг;
  • перелік репутаційних, реєстраційних, операційних та економічних критеріїв під час ухвалення рішення щодо відповідності вимогам структури власності фінансової установи.

Вимоги та норми Положення сприятимуть прозорості ринку

Виконання вимог цього Положення, зокрема оприлюднення відомостей про структуру власності фінансових установ, дадуть змогу як споживачам, так і партнерам фінансових установ, визначити:

  • усіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у фінансових установах або можливість значного або вирішального впливу на її управління та/або діяльність;
  • усіх ключових учасників юридичних осіб;
  • характер взаємозв’язків між фінансовою установою та/або особами, зазначеними вище.

Діджиталізація процесу комунікацій між регулятором та фінансовими установами

Метою Положення є встановлення порядку комунікації Нацбанку з фінансовими установами. Зокрема, основним засобом комунікації пропонується визначити електронну форму, а паперову – використовувати лише в окремо визначених випадках.

Строки упровадження та реалізацій вимог Положення фінансовими установами

Із дати набрання чинності цим Положенням фінансовим установам, на які розповсюджується його дія, необхідно:

  • упродовж 2 місяців подати до НБУ відомості та схематичне зображення структури власності фінансової установи станом на дату набрання чинності цим документом і на дату подання цих відомостей регулятору відповідно до визначеного формату в паперовій та електронній формі, одночасно оприлюднити ці відомості на власному веб-сайті в мережі Інтернет;
  • упродовж 5 місяців забезпечити приведення своєї структури власності у відповідність до вимог Положення та подати до НБУ письмове запевнення про їх відповідність цим вимогам;
  • власникам істотної участі та ключовим учасникам у структурі власності фінансової установи упродовж 1 місяця подати фінансовій установі відомості про себе, необхідні для виконання фінансовою установою вимог цього Положення.

Громадське обговорення триватиме один місяць. Ознайомитися з документами можна за посиланням:

Зауваження та пропозиції до проекту Положення приймаються до 1 листопада 2020 року.

!!Також читайте: з 1 вересня банки зобов’язані чітко інформувати клієнтів про суми коштів на поточному рахунку та окремо про розмір кредитного ліміту його картки!

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65