Національний банк України вітає ухвалення Верховною радою законопроекту №4241 «щодо захисту споживачів під час врегулювання простроченої заборгованості», про це повідомляє прес-служба НБУ.

!!Раніше ми писали: Покарання колекторів за незаконний тиск на боржників: закон прийнято!

Знаймотесь з оглядом основних змін в роботі колекторів, які впроваджує документ.

Нагляд за роботою колекторів здійснюватиме Національний банк України

Законопроект визначає регулятора, який наглядатиме за діяльністю колекторських компаній. Ним буде Національний банк України.

Упродовж трьох місяців після набрання чинності законом НБУ створить публічний Реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку. Кредитодавцям – банкам та фінансовим компаніям – буде заборонено працювати з колекторами, які не зареєстровані у Реєстрі.

Упродовж першого місця роботи Реєстру всі юридичні особи, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості, зобов’язані у ньому зареєструватись. Така реєстрація надасть їм статус колекторської компанії відповідно до закону. Доступ до Реєстру повинен бути цілодобовим та безоплатним для усіх громадян.

Національний банк здійснюватиме нагляд за додержанням колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, розглядатиме звернення громадян, захищатиме їхні права у разі порушень.

Правила етичної поведінки колекторів

Відразу після набрання чинності законом колектори повинні будуть дотримуватися вимог до етичної поведінки під час взаємодії зі споживачем. 

Закон встановлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінансових послуг. Зокрема, колектори зможуть телефонувати, надсилати текстові, голосові та інші повідомлення лише упродовж певного часу. Крім цього, законопроект встановлює обмеження максимальної частоти такої взаємодії.

Під час першого контакту зі споживачем колектор зобов’язаний буде повідомити власне ім’я, назву компанії, яку представляє, контакти для зв’язку, правову підставу взаємодії, розмір боргу та неустойки за прострочення тощо.

Крім цього, закон забороняє неетичні методи поведінки: дзвінки вночі, цілодобові дзвінки, введення в оману про наслідки невиконання зобов’язань, погрози, шантаж, вимоги від близьких осіб взяти на себе зобов’язання. Також закон забороняє збирати та обробляти таку персональну інформацію: про графік роботи, місця відпочинку, інформацію зі соціальних мереж, особисті фотографії тощо.

За порушення вимог закону передбачена відповідальність: від штрафів до виключення з Реєстру колекторських компаній.

Тобто, у разі порушень з боку колекторів вимог закону, до колекторів можуть застосовуватися наступні санкції:

  • письмове застереження регулятора (НБУ);
  • штраф у розмірі від 51 тис. грн до 102 тис. грн;
  • тимчасова заборона на здійснення діяльності;
  • виключення з реєстру колекторських компаній.

Кредитодавці будуть зобов’язані контролювати поведінку залучених колекторів

Банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань. Зокрема, повідомити про право залучати колектора. Ця інформація повинна бути передбачена у договорі про споживчий кредит та у паспорті споживчого кредиту.

Кредитодавець буде зобов’язаний публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму веб-сайті та в місцях надання послуг.

Крім цього, банки та фінансові компанії повинні будуть контролювати залучених колекторів та дотримання ними вимог до етичної поведінки. Якщо колектор щонайменше двічі упродовж року порушив такі вимоги, кредитодавець повинен розірвати договір з ним та повідомити про це Національний банк.

Обмеження на продаж заборгованості споживачів фінансових послуг

Закон встановлює низку вимог, яких мають дотримуватися фінансові установи під час продажу прав вимоги за кредитами споживачів фінансових послуг. Продаж таких боргів можна буде здійснювати тільки іншій фінансовій установі, яка має ліцензію на надання позик або послуг факторингу і знаходиться під наглядом НБУ. Це забезпечить дотримання всіх вимог закону під час обслуговування таких кредитів.

Також кредитодавець буде зобов’язаний повідомляти споживачів про відступлення права вимоги за кредитом упродовж 10 робочих днів.

У Нацбанку відзначають ще одне позитивне нововведення: законопроект зобов’яже коректно представляти рекламу. Це, зокрема, стосується «позик під 0%», в рекламі яких не згадується про приховані комісії.

Ухвалений закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування, та буде введений в дію через три місяці. Проте норми, які стосуються вимог до етичної поведінки колекторів, запрацюють відразу з набранням чинності законом.

Упродовж найближчих місяців Національний банк напрацьовуватиме нормативно-правові акти та створюватиме Реєстр для ефективної реалізації ухваленого закону.

!!Також читайте: Е-трудова книжка: закон про перехід на електронні трудові книжки офіційно опубліковано!

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65