Справді, законодавцем було установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 р. Однак існують виключення, мораторій не стосується документальних позапланових перевірок щодо бюджетного відшкодування з ПДВ (це стосується юридичних осіб). Також варто звернути увагу, що камеральні перевірки не включені до переліку перевірок на які установлено мораторій. Певна логіка у цьому є, адже камеральна перевірка проводиться у приміщенні контролюючого органу, на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Однак у зв’язку із тим, що введено карантин, не зрозуміло як будуть направлятися акти за результатами проведення перевірки та як платники податків будуть їх отримувати.

Це думка правника, розумова діяльність якого зорієнтована на захист бізнесу, а от державна податкова служба в свою чергу розібрала основні питання щодо мораторію на перевірки:

На який період запроваджено мораторій на проведення податкових перевірок?

З 18 березня 2020 по 31 травня 2020 року запроваджується мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, крім перевірок з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Якщо перевірки завершені 17 березня (за день до карантину), які дії контролюючих органів?

За результатами таких перевірок контролюючим органом забезпечується оформлення актів (довідок) перевірок та надіслання (вручення) платникам податків податкових повідомлень-рішень з дотриманням порядку та термінів.

Чи зможуть платники податків користуватися правом подання заперечень до перевірок, що завершилися до запровадження мораторію?

Так. Введення мораторію на проведення перевірок не позбавляє платників податків права подавати заперечення до актів перевірок, завершених до запровадження мораторію, та оскаржувати прийняті за їх результатами податкові повідомлення-рішення.
Платникам податків доцільно розглянути можливість надання додаткових доказів та інформації поштою або в електронному вигляді.
Отже, проаналізувавши дві позиції, стає очевидним, що в умовах карантину, перед лицем загрози коронавірусу, думки юристів та представників податкових органів співпадають і спрямовані на збереження бізнесу від фінансового краху.

З повагою, адвокат, керівник юридично-фінансової групи KOVALSKA,
член громадської ради при ДПС України
Юліан Дем’яновський

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65