Сьогодні, 4 грудня Верховна Рада на пленарному засіданні прийняла за основу і в цілому пакет законопроектів президента України Володимира Зеленського, які повинні підтримати бізнес та людей у період карантину. Йдеться про законопроекти № 4429, 4430 та 4431.
Перший проект закону № 4429 “Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2”.
Прийнятий закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Законом передбачається:
- Продовження ліцензій на роздрібний продаж алкогольних напоїв на період карантину, а також протягом трьох місяців з дня його закінчення.
- Включення до страхового стажу періоду, протягом якого особа отримувала допомогу по частковому безробіттю на період карантину.
- Період, протягом якого карантинні обмеження призвели до зупинки роботи застрахованої особи, включається до страхового стажу.
- Документи дозвільного характеру, що не обумовлені міжнародними зобов’язаннями продовжуються на час дії карантину, а також протягом трьох місяців з дня його закінчення.
- Надається можливість отримання державної підтримки закладам у сфері громадського харчування.
- Продовження на період карантину, а також протягом одного місяця після його закінчення, дії договорів оренди державного та комунального майна для тих, чия робота була заборонена/обмежена через карантин.
- Звільнення від орендних платежів за державне та комунальне майно тих, діяльність кого була заборонена у карантин.
- Передбачається надання за заявою одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8 тис. грн застрахованим особам, найманим працівникам суб’єкта господарювання, суб’єктам господарювання (юридичним особам).
Найманим працівникам надається допомога за умови:
– основний вид діяльності їхнього роботодавця станом на 31 жовтня 2020 року відповідає переліку КМУ тих, чия робота була зупинена;
– за 3 квартал 2020 року роботодавець нараховував ЄСВ;
– середня зарплата не перевищує 30 тис. грн;
– не працюють за сумісництвом.
Для фізичних осіб-підприємців за умов:
– реєстрації понад 3 місяці;
– у 2020 році сплатили ЄСВ за себе, не менше ніж за 3 міс;
– основний вид діяльності станом на 31 жовтня 2020 року відповідає переліку КМУ тих, чия робота була зупинена;
– якщо вони не є ФОП і працівником одночасно.
- Передбачено за заявою надання одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання, які на дату набрання чинності цим Законом вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівників. Допомога надається для виплати працівникам.
Розмір одноразової матеріальної допомоги визначається пропорційно робочому часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, але не більше 8 тис. грн на 1 працівника.
- Передбачено отримання за заявою одноразової компенсації витрат суб’єктам господарювання, основний вид діяльності яких відповідає переліку КМУ тих, чия робота була зупинена.
За інормацією від Мінцифри, такими КВЕДами будуть:
- 47 – Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.
- 55 – Тимчасове розміщування.
- 56 – Діяльність із забезпечення стравами та напоями.
- 14 – Демонстрація кінофільмів.
- 90 – Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг.
- 93 – Діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг.
Одна з 6 категорій КВЕД має бути заявлена першою у реєстраційних відомостях на 31.10.2020.
Побачимо який насправді буде перелік.
!!Розмір такої допомоги визначається як сума сплаченого ними ЄСВ за попередні десять місяців та поділена на десять. Така допомога не надається, якщо є борг з ЄСВ.
Другий проект закону № 4430 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2” передбачає зміни до Податкового кодексу.
З метою підтримки платників податків на період карантину, стимулювання платників податків до добровільної сплати грошових (податкових) зобов’язань, недопущення виникнення (зростання) податкового боргу законом передбачається:
- Податковий борг платника податків, сума якого не перевищує 3060 гривень, не стягується;
- Списання податкового боргу платникам податків у сумі, що не перевищує 3060 грн, станом на 01 листопада 2020 року;
- Списання пені та штрафні санкції, у разі самостійної сплати платниками податків податкового боргу, за основним платежем протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом (крім визначених Законом випадків);
- Відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що не перевищує 6800 гривень;
- Звільнення платників єдиного податку першої групи від сплати цього податку за грудень 2020 року та січень-травень 2021року;
- Звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску платників єдиного податку першої групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе та визначено, що такі періоди включаються до страхового стажу;
- Продовжено до 1 березня 2021 року строк для списання заборгованості з єдиного внеску фізичним особам-підприємцям, які не здійснюють підприємницьку діяльність;
- Не оподатковується податком на доходи фізичних осіб одноразова матеріальна допомога застрахованим особам, суб’єктам господарювання;
- Зменшення фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, на суми отриманої одноразової компенсації суб’єктам господарювання та списання штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього законопроекту.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дати набрання чинності Законом України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Найменшим є проект закону № 4431 “про внесення змін до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік””.
Отже, народні депутати внесли зміни до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», розширивши перелік напрямів, на які можуть виділятися кошти Фонду COVID-19.
Законом, зокрема, передбачено, що кошти спрямовуватимуться на:
- надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів;
- надання одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників;
- одноразову компенсацію суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за найманих осіб.
Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
!!Також читайте: Увага! РРО для ФОП відтермінували до 01.01.2022, а ліміти прив’язали до МЗП: законопроект прийнято!
Pingback: Децентралізація влади: закон про реорганізацію громад і районів набув чинності