29 квітня 2020 року Кабмін прийняв Постанову № 321 «Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади». В цьому документі Уряд визначив механізм сплати податків і зборів за допомогою єдиного рахунку, а саме зарахування коштів платника податків на єдиний рахунок, перерахування коштів з нього на бюджетні рахунки та повернення чи врахування помилково та/або надміру зарахованих коштів. Очікується, що використання єдиного рахунку сприятиме значному зменшенню помилок та описок при здійсненні платежів та в цілому спростить процес сплати та опрацьовування бюджетних платежів.
Згідно порядку, відкривається єдиний рахунок у Державному Казначействі на ім’я Державної податкової служби України. Повідомлення про використання єдиного рахунку подається платником в електронній формі через електронний кабінет. Використання рахунку починається на наступний робочий день після подання платником повідомлення. ДПС буде щодня формувати реєстри платників податків і надсилати Казначейству. Казначейство на основі отриманих реєстрів буде розподіляє кошти між бюджетами і фондами. Платники податків зможуть в Електронному кабінеті ознайомитися з реєстром, який сформувало ДПС за його платежем, та самостійно визначити напрямок використання сум помилково або надміру сплачених ними коштів. Платник може подати заявку на використання або відмову від використання єдиного рахунка один раз протягом календарного року, тобто припинення використання рахунку можливе не раніше 1 січня наступного року.
Які платежі можна здійснювати через єдиний рахунок:
- податок на прибуток підприємств,
- податок на доходи фізичних осіб,
- єдиний соціальний внесок,
- рентну плату,
- інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.
Не використовується єдиний рахунок для таких платежів як:
- сплати податку на додану вартість,
- сплати акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового,
- сплати частини чистого прибутку (доходу) державними та комунальними підприємствами та їх об’єднаннями.
Метою запровадження єдиного рахунку та нових механізмів сплати податків є, зокрема, запобігання помилкових сплат та пов’язаних з цим випадкових порушень, що досягається шляхом спрощення для платників процесів розрахунків.
Саме функціонування єдиного рахунку запроваджується Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який набуде чинності з 1 січня 2021 року.
!!Читайте Як зміняться правила платежів з 28 квітня? Фінмоніторинг по-новому!, а також Криптовалюта в законі! Які правила гри?
Pingback: Цифровий документообіг: чи потрібні паперові трудові книжки на підприємстві? | Ковальська та партнери