Автори законопроекту зазначають, що надання певних можливостей лише для вакцинованих людей є дискримінацією і, відповідно, порушенням Конституції.

Отже, група народних депутатів подали до Верховної Ради України законопроект із промовистою назвою «щодо запобігання дискримінації за ознакою вакцинації». Законопроект №5326 зареєстрований у Верховній Раді 2 квітня 2021 року і вже направлений на розгляд комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування.

Зареєстрований під №5326 законопроект передбачає внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» щодо запобігання дискримінації за ознакою вакцинації. Одразу варто відзначити, що попри загальну «коронавірусну кон’юктуру», мова у законопроекті йде не про заборону паспортів вакцинації або регулювання особливостей вакцинації від COVID-19. Цим законопроектом народні депутати вирішили підняти питання про обов’язкові щеплення для допуску дітей до навчальних закладів.

!!Читайте також: КЦС ВС визнав законним відсторонення від занять у школі не щепленої за віком дитини

Отже, у пояснювальній записці до законопроекту автори пишуть, що на сьогодні у Законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб» «існує законодавча колізія, коли норми статті 12, які встановлюють добровільний порядок проведення профілактичних щеплень, якими, зокрема, батькам надається право вибору вакцинувати своїх дітей чи ні, конфліктують із нормами статті 15, що містить заборону приймати дітей, які не отримали профілактичних щеплень, до дитячих закладів».

На думку депутатів, ситуація, коли через відсутність щеплення дитину не допускають до навчального процесу, є обмеженням конституційного права дітей на освіту. А також вони посилаються на статтю 24 Конституції, яка забороняє дискримінацію за будь-якою ознакою. Автори також зазначають, що заборона відвідувати навчальні заклади не є ефективним засобом боротьби з поширенням інфекційних хвороб. А тому краще виключити відповідні норми і займатися роз’яснювальною роботою.

Отже, ключовою пропозицією законопроекту є внесення змін до статті 15 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб», у якій зараз і закріплена заборона на відвідування закладів освіти невакцинованими дітьми. Автори пропонують виключити відповідну норму і передбачити замість неї, що дітей можна допускати до навчання за наявності медичного висновку, «що дитина за станом здоров’я може відвідувати відповідний заклад». Після цього уточнюється, що МОЗ буде затверджувати перелік хвороб та захворювань, за наявності яких дитина не може відвідувати заклади освіти. Тобто, згаданий вище висновок – це довідка про те, що зараз дитина нічим не хворіє.

Наступні пропозиції безпосередньо пов’язані з описаною вище і також передбачають внесення змін у статтю 15 – у частині обов’язків керівництва і працівників закладів освіти. Так, пропонується зобов’язати керівництво на вимогу батьків «надавати інформацію про епідемічну ситуацію в закладі». А працівників – «негайно інформувати органи охорони здоров’я про події, які становлять загрозу здоров’ю учасників освітнього процесу… і благополучній епідемічній ситуації в закладі». Таким чином, замість запобігання захворюванню та перенесенню хвороб (вакцинації) депутати пропонують зобов’язати вчителів повідомляти про те, що хтось вже хворіє і може заразити інших дітей. До того ж, батьків інформуватимуть лише «на вимогу», тобто інформувати батьків за фактом хвороби когось із дітей не буде обов’язковим.

На додачу, законопроект передбачає доповнення у статті 1 закону визначення терміну «календар профілактичних щеплень». Автори пропонують доповнити його положенням, що «держава зобов’язується забезпечити наявність безкоштовних медичних імунобіологічних препаратів для населення в необхідному обсязі. Ці медичні імунобіологічні препарати мають відповідати законодавчо затвердженим вимогам щодо якості, ефективності та безпеки таких препаратів».

!!Також читайте: Президент підписав указ про вакцинацію українців від COVID-19. Що це означає

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65