Експертний комітет Мінцифри розробив концепцію розвитку штучного інтелекту в Україні, яку винесли на громадське обговорення.
У Мінцифри пояснили, що концепція передбачає:
– розвиток людського капіталу та акцент на освіті розробників в сфері ШІ (їхні зарплати на ринку вдвічі вищі, чим звичайних програмістів);
– розвиток підприємництва з використанням ШІ;
– активне впровадження технологій ШІ в державному секторі та основних індустріях країни;
– необхідність дотримання права на конфіденційність і прайвасі людини (планується розробити Етичний кодекс використання ШІ, враховуючи європейський досвід).
Штучний інтелект збираються впроваджувати у восьми напрямках, одне з яких – “Правосуддя”.
Штучний інтелект в судах:
Застосовуючи штучний інтелект в правосудді Україна зобов’язана дотримуватися Етичну хартію по використанню штучного інтелекту в судовій системі і її середовищі.
Технології в сфері правосуддя:
Концепція пропонує посилити штучним інтелектом вже існуючі технології у сфері правосуддя (ЄСІТС «єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система» , Електронний суд тощо) по наступним напрямкам:
- впровадження консультативних програм на основі ШІ, які відкриють доступ до юридичної консультації широким верствам населення (наприклад, ПравоМен, Суд на долоні тощо);
- попередження суспільно небезпечних явищ шляхом аналізу наявних даних за допомогою ШІ (прим. COMPAS);
- винесення судових рішень у справах незначної складності (за взаємною згодою сторін) на основі аналізу здійсненого за допомогою ШІ чинного законодавства та судової практики.
Саме поняття «штучний інтелект» (далі – ШІ) — це сукупність наук і методів, яка здатна обробляти дані для розробки дуже складних комп’ютерних задач. ШІ наділений людськими якостями й окрім вирішення проблем він здатний навчатися. Тому важливою частиною ШІ є машинне навчання (Machine Learning, або ML). Найважливішою умовою навчання ШІ у сфері правосуддя є наявність великого масиву відкритих даних і безперешкодний доступ до них. Це дозволяє краще проаналізувати судову практику та спрогнозувати результат. Чим більше доступних даних, тим більше ШІ в змозі вдосконалити моделі й тим самим покращити здатність прогнозування. ШІ імітує роботу людського мозку за допомогою системи нейронних мереж, що побудована на принципі організації і функціонування біологічних нейронних клітин — нервових клітин живого організму. Проте очевидним недоліком ШІ є брак такої людської якості, як емпатія, тобто співпереживання: у той час, як суддя може прийняти доводи відповідача, наприклад, при несвоєчасній сплаті аліментів або ж погашення заборгованості, машина ніяких поступок робити не буде. Чи здатний штучний інтелект оптимізувати роботу судді та суду, чи може замінить їх?
!!Раніше ми писали про те, що Мінцифра створить віртуальну економічну зону Diia City.
Pingback: КСУ перевірить конституційність Закону про судоустрій і статус суддів | Ковальська та партнери