Ну що, почнемо уроки фінансової грамотності!
!!Давайте розберемо як відрізнити депозити від фінансової піраміди, вибрати банк для вкладу та скільки грошей може повернути Фонд гарантування вкладів.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та здійснює свою діяльність на підставі Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» №4452-IV, який вступив в силу 23.02.2012 року.
Де закінчується депозит та починається піраміда.
По-перше, варто починати підозрювати, що щось не так, коли банки пропонують відсотки, значно вищі за середньоринкові. Якщо вам пропонують 20-40%, то варто насторожитися і поцікавитися, за рахунок чого фінансова установа збирається забезпечувати вам такий дохід;
По-друге, особлива ознака фінансової піраміди полягає у тому, що, як правило, ви отримуєте дохід за рахунок залучення нових членів. До того ж, у банк або в кредитну спілку ви приносите депозит, фінансова установа видала його в кредит, отримала кредит назад та отримала відсотки за повернення кредиту, а вам виплатила кошти за користування депозитом. Ця схема працює так. А у фінансових пірамідах, як правило, є тільки одна якась фінансова послуга. Тобто весь час ви ніби отримуєте заробіток, але незрозуміло, хто ці гроші заробляє.
Що потрібно знати про гарантовану суму.
1. Перш за все потрібно знати розмір гарантованої суми на той момент, коли відкривається депозит. Зараз гарантована сума становить 200 000,00 грн. на одного вкладника в одному банку.
2. Вкладником в системі гарантування є людина, у якої є не тільки депозити, але і поточні рахунки. Тобто якщо у вас є картковий рахунок, на якому 100 000,00 грн., І ви хочете розмістити на депозит 150 000,00 грн., то гарантуватися будуть 200 000,00 грн. сумарно за цими рахунками.
3. Якщо мова йде про депозит в іноземній валюті, то після визнання банку неплатоспроможним кошти будуть повертатися в гривні за курсом НБУ на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
4. Гарантована сума відшкодування в гривні складає 200 000 грн., а на різницю вам необхідно написати заяву про визнання кредиторських вимог. Це письмова заява, з якою ви звертаєтеся до Фонду одразу після початку ліквідації банку, оскільки звернутися з цією заявою можна тільки протягом 30 днів. Сума буде повертатися в результаті продажу майна банків.
5. Вкладники, у яких сума вкладу перевищує 200 000,00 грн., погашаються в четверту чергу, а вкладники, вклади яких не гарантуються взагалі, погашаються в сьому чергу. Перехід до кожної наступної черги відбувається лише після погашення вимог всієї попередньої.
Як правильно читати депозитний договір.
Спершу варто зрозуміти, хто є сторонами депозитного договору. Класично сторонами депозитного договору повинні бути вкладник і банк. Ви маєте бути зазначені саме як вкладник. Якщо ви зазначені як сторона один, інвестор, клієнт фінансової установи тощо, швидше за все ви маєте справу не з депозитним договором.
У договорі ви також маєте дивитися, чи у вас є автопролонгація. Для цього треба зрозуміти, чи ви хочете, щоб ваш депозит потім лонгувався скільки завгодно, чи хочете до нього мати доступ у якийсь визначений вами термін, якщо ви на цей термін укладаєте депозит.
Список банків – постійних і тимчасових учасників Фонду гарантування вкладів можна знайти на його сайті в Інтернеті: http://www.fg.gov.ua/.
Також в банку варто ознайомитися з інформацією про гарантування – це свідоцтво учасника Фонду, аби переконатися, що маєте справу саме з банком, певна сума вкладу в який гарантується, а також актуальний перелік вкладів, які не гарантуються незалежно від суми.
На вимогу банк має дати вам проект депозитного договору, щоб ви його могли почитати дома. Варто переглянути тарифи за банківське обслуговування, аби потім комісія за обслуговування банківського рахунку не перевищувала відсотки, які можна отримувати від розміщення депозиту. Попросіть також розрахунок доходів для того, щоб ви розуміли, який дохід ви отримаєте в результаті. При цьому ви повинні пам’ятати, що доходи на депозит оподатковуються.
!!Також читайте: Пам’ятка пацієнтам! Декларація з сімейним лікарем, чому це зараз дуже важливо?