30 березня, Верховна Рада прийняла за основу законопроекти №№ 5153, 51555156.

Законопроекти подав Президент Володимир Зеленський для впровадження нульової декларації і проведення податкової амністії.

Законопроект №5153 – основоположний в проведенні податкової амністії, він визначає її основні принципи. У пакет необхідних документів також входять прийняті за основу № 5155, 5156. У них прописані технічні деталі. !Документи ще будуть доопрацьовувати до другого читання.

Так, законопроектом № 5153 передбачається в період з 1 липня 2021 по 1 липня 2022 року провести одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб, і українці не будуть нести відповідальність, якщо покажуть свої активи в установлений законом термін. Правда, від відповідальності їх звільнять тільки за певних умов.

Зможуть подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію із зазначенням активів, що належать суб’єкту декларування на праві приватної власності, з яких не були сплачені податки і збори або які не були задекларовані до 1 січень 2021 року:

  • фізичні особи – резиденти України, в тому числі самозайняті особи;
  • фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (придбання) об’єктів декларування або на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (придбані) об’єкти декларування.

Таку можливість отримують усі громадяни України, крім осіб, які за будь-який рік починаючи з 1 січня 2005 року подавали або повинні подавати декларації відповідно до законів, які визначають або визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, хто претендував або претендує на обіймання посад, перебування на яких потребує або вимагало від особи подання відповідної декларації, але не був призначений чи обраний на відповідні посади).

Декларації також можна подати в електронному вигляді (після отримання відповідного ідентифікатора) або через нотаріуса (без ідентифікатора).

Суб’єктом декларування в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації не буде вказуватися інформація про джерела походження задекларованих активів.

Амністія відбудеться за наступними ставками:

  • 5% щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні, і прав грошової вимоги до резидентів України за певних умов, а також інших активів, що перебувають в Україні;
  • 9% щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у фінансових установах за кордоном, і прав грошової вимоги до нерезидентів України за певних умов, а також інших активів (у тому числі рухомого і нерухомого майна, майнових і корпоративних прав, фінансових інструментів), які перебувають (зареєстровані) за кордоном;
  • 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу понад 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 січня 2021 по 20 червня 2022 року для подання декларації;
  • 18%    у разі встановлення порушення декларантом деяких вимог щодо умов розміщення валютних цінностей у банківських та/або в інших фінансових установах.

!При цьому є важливий нюанс: перед тим як подати нову звітність декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валюті у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання  в банках України.  

Що не потрібно буде декларувати:

– квартиру загальною площею до 120 кв. м або будинок до 240 кв. м;

– нежитлові будівлі комерційного призначення загальною площею до 60 кв. м;

– земельні ділянки, розмір яких не перевищує 2 га для ведення особистого селянського господарства, 12 соток для садівництва, 25 соток у селах, 15 у селищах і 10 у містах для будівництва будинків, 1 сотка – для гаража;

– особистий транспортний засіб (крім легкового авто з об’ємом двигуна більше за 3000 куб. см та/або ринковою вартістю понад 375 мінзарплат, мотоцикла з робочим об’ємом циліндрів понад 80 куб. см, літака, вертольота, яхти і катера);

– інші активи вартістю менше ніж 400 тис. грн.

Держава гарантує:

  • звільнення в разі сплати в повному обсязі суми збору від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства та від обов’язку нарахування та сплати податків і зборів щодо доходів, які стали джерелом отримання (придбання) активів;
  • нерозголошення відповідними державними органами та їх посадовими особами відомостей в деклараціях;
  • заборону, крім визначених законом випадків, на використання відомостей, що містяться в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, в розслідуваннях і/або перевірках щодо декларанта, а також як докази в кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах (у межах складу і вартості активів, зазначених в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації як база для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування).

У Верховній Раді розраховують, що податкова амністія допоможе детінізувати українську економіку. В цілому сенс одноразового декларування полягає в тому, щоб дозволити українцям задекларувати невраховані доходи, а також придбане на них майно, і таким чином “обілити” і доходи, і наявну власність.

Також за основу були підтримані два пов’язаних законопроекти: №5155, що стосується змін до статті 16 Закону України «Про валюту і валютні операції» та №5156, яким вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України.

Законопроектом № 5155 передбачаються зміни до Закону «Про валюту і валютні операції»

Метою законопроекту є унормування питань у сфері валютного регулювання, необхідних для забезпечення проведення в Україні одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами своїх активів.

Законопроектом передбачається не поширювати на фізичних осіб, які подали одноразову (спеціальну) добровільну декларацію відповідно до підрозділу 9-4 «Особливості застосування одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб» розділу XX Податкового кодексу України), норму Закону України «Про валюту і валютні операції», за якою до осіб, які до дня введення в дію цього Закону порушили вимоги Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», Указу Президента України від 27.06.1999 р. №734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» та (або) нормативно-правових актів Національного банку України з питань валютного регулювання та контролю, застосовується відповідальність, передбачена законодавством України, що діяло на день вчинення таких порушень.

Законопроектом № 5156 передбачаються зміни до КУпАП, ККУ та КПКУ. Метою законопроекту є забезпечення бажаного результату одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами активів, передбаченого внесенням змін до Податкового кодексу щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.

Проектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу, якими:

  • доповнити КУпАП новою ст. 22-1, додавши до переліку підстав, що виключають адміністративну відповідальність, звільнення від адміністративної відповідальності у зв’язку із подачею одноразової (спеціальної) добровільної декларації;
  • уточнити склад правопорушення, передбаченого ст. 164-1 КУпАП «Порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат»;
  •  доповнити ст. 212 та ст. 212-1 Кримінального кодексу новими частинами 6 та 5 відповідно, у яких встановити, які саме діяння не вважатимуться умисним ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) та/або умисним ухиленням від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
  • доповнити Кримінальний кодекс новою ст. 232-3 «Незаконне розголошення, передача або надання доступу до інформації, що міститься в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації» тощо. 

!!Також читайте: Законопроект №5300: карантинна допомога під час локдауну – розміри, умови та обмеження

Comments (1)

  1. Pingback: Адвокати зможуть створювати е-ордери в е-суді

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

З питань розміщення реклами звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65

З питань надання послуг звертайтеся за телефоном (044) 221-31-65