Від сьогодні (6-го квітня) шанси на отримання штрафу за порушення правил карантину будуть у кожного з нас, тому що всім нам хочеться вийти в парк, або коли немає людей поблизу хочеться скинути маску, яка вже встигла добряче набриднути, чи навіть просто пройтись з друзями по вулиці в компанії більше 2-х людей… Отож, панове, щоб не отримати штраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн. для фізичних осіб, а для підприємців від 34 000 грн. до 170 000 грн. за порушення правил карантину нам потрібно:
I) дотримуватись умов карантину, як би це не було складно;
II) знати свої права та процедуру притягнення до відповідальності за порушення правил карантину.
Отже,
По пункту «I» відповідальний кожен з нас особисто.
По пункту «II» нижче підготовлена інформація, яка допоможе розібратись у процедурі накладення штрафу. Знаючи процедуру, ви не допустите щоб ваші права були порушені та в результаті вам не довелось платити штраф, якщо ви не винні.
В попередній нашій статті «Карантин! За що ви можете заплатити штраф вже сьогодні?» ми розбирали більш детально, за які порушення можна отримати штраф. Радимо ознайомитись.
Отже, кожен повинен знати, як накладаються штрафи, знати свої права та процедуру притягнення до відповідальності за порушення правил карантину!
Виявлення порушення.
Якщо громадянин або підприємець порушив правила карантину та обмеження встановлені Урядом, наприклад у разі знаходження громадян в громадському місці без маски, відвідування парків, або здійснення підприємцем видів підприємницької діяльності, які заборонені на час карантину, то поліція або Муніципальна варта виявляє таке адміністративне правопорушення та фіксує це порушення у протоколі.
Права Муніципальної варти.
На практиці виникає дуже багато питань, коли порушення «присікає» Муніципальна варта і практично завжди звучить питання: «Ви хто взагалі такі? Ви що поліція?». Отож, візьміть до уваги, що Муніципальна варта, як і поліція також має право складати протоколи про адміністративні правопорушення та направляти їх в суд. Повноваження Муніципальної варти на складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення надано органами місцевого самоврядування.
При собі треба мати документи.
При складанні адміністративного протоколу уповноважені особи попросять пред’явити документи, які посвідчують особу. З 6 квітня 2020 р. Урядом заборонено виходити з дому без документів, які посвідчують особу. Документом, який посвідчує особу може бути:
паспорт громадянина України;
паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
дипломатичний паспорт;
службовий паспорт;
посвідчення особи моряка;
посвідчення члена екіпажу;
посвідчення особи на повернення в Україну;
тимчасове посвідчення громадянина України.
посвідчення водія (пластикове або електронне у додатку “Дія”);
посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
посвідка на постійне проживання;
посвідку на тимчасове проживання;
картку мігранта;
посвідчення біженця;
проїзний документ біженця;
посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
Затримання.
У разі відмови від пред’явлення документів, або їх відсутності правоохоронці можуть затримати особу на період не більш як 3 години. Відлік часу починається з того моменту, з якого ви знаходитесь біля працівника поліції, який обмежує ваше пересування. Затримання може бути здійснене лише у випадку вчинення затриманою особою адміністративного правопорушення і лише, якщо затримання необхідне:
а) для припинення адміністративного правопорушення, коли вичерпано інші заходи впливу;
б) для встановлення особи порушника;
в) для складення протоколу про адміністративне правопорушення (якщо його складення є обов’язковим і його неможливо скласти на місці вчинення правопорушення);
Муніципальний вартовий, на відміну від поліцейського, має право лише затримати особу, яка здійснила адміністративне правопорушення, і доставити її в орган внутрішніх справ.
Про адміністративне затримання обов’язково складається протокол, у якому зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
Складання протоколу.
Протокол про адміністративне правопорушення завжди складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності. У протоколі описується характер допущеного особою правопорушення, а також адміністративна відповідальність. Якщо правопорушення вчинено кількома особами, то протокол про адміністративне правопорушення складається на кожну особу окремо.
При складанні протоколу особі обов’язково мають роз’яснити її права та обов’язки, про що робиться відмітка у протоколі (зокрема, можливість знайомитися з матеріалами справи, бути присутньою при розгляді справи, користуватися правовою допомогою адвоката, оскаржити постанову у справі та ін.).
Відмова від підписання протоколу.
Якщо особа, яка притягується до відповідальності, відмовляється від підписання протоколу, у ньому робиться запис про це. Особа, яка притягується до відповідальності, має право надати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. При цьому відмова особи від підписання протоколу не означитиме уникнення від адміністративної відповідальності. У випадку наявності порушень з боку посадових осіб, які складають протокол, зауваження потрібно робити у письмовій формі та додавати їх до протоколу.
Чи маєте ви право знімати на відео процес складання протоколу поліцією або Муніципальною вартою?
Чіткої норми про дозвіл чи заборону процесу складання протоколу поліцією або Муніципальною вартою немає. При цьому, є 34 стаття Конституції України, яка говорить про те, що кожен має право вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд. Отож знімати працівників поліції або Муніципальної варти можна.
Хто притягає до відповідальності?
До адміністративної відповідальності притягає суд, поліція та Муніципальна варта лише складає протокол про адміністративні правопорушення. Справа розглядається районним судом за місцем правопорушення.
Як захиститись від штрафу?
Якщо протокол складено з порушеннями та не долученого до нього достатніх доказів про вчинення правопорушення, то в такому випадку рекомендую подати до суду клопотання про закриття провадження у справі, у яких звертати увагу судді на зазначені недоліки. Для захисту своїх прав та збільшенні шансів на перемогу в справі краще залучити адвоката.
Право на правову допомогу
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право користуватися правовою допомогою адвоката, а правоохоронні органи зобов’язані забезпечити таке право. Право на правову допомогу гарантовано ст. 59 Конституції України.
Строки розгляду справи у суді?
Справа розглядається судом у 15-денний строк із дня отримання протоколу про адміністративне правопорушення. Про дату, час та місце розгляду справи суд в обов’язковому порядку має повідомити особу не пізніше ніж за 3 дні до засідання.
Ст.38 КУпАП встановлені граничні строки накладення адміністративних стягнень, зокрема адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Отже, якщо суд не прийняв рішення про адміністративне стягнення за 3 місяці, то справа закривається.
Отже, підведемо підсумки!
‼️ Кожен повинен запам’ятати, до адміністративної відповідальності притягає лише суд, поліція та Муніципальна варта лише складає протокол про адміністративні правопорушення. Справа розглядається судом за місцем правопорушення.
Всі ці рішення можна оскаржити, якщо протокол складено з порушеннями та не долучено до нього достатніх доказів про вчинення правопорушення, то в такому випадку рекомендуємо подати до суду клопотання про закриття провадження у справі, у яких звертати увагу судді на зазначені недоліки. Для захисту своїх прав та збільшенні шансів на перемогу в справі краще залучити адвоката.
Також, якщо суд не прийняв рішення про адміністративне стягнення за 3 місяці, то справа закривається.
Ми радимо вам дотримуватися правил карантину, бо це, в першу чергу, захистить вас самих! Будьте здорові, та бережіть себе!