19 березня 2021 року Верховна Рада прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості”. Законопроект зареєстровано за №4241 від 21.10.2020.
!!Раніше ми писали про цей законопроект: Діяльність колекторів – врегулюють чи ні???
Законопроектом пропонується встановити вимоги до кредитодавців, включаючи колекторські компанії, при врегулюванні простроченої заборгованості, а саме:
- дотримуватися вимог до етичної поведінки та правил взаємодії з боржником;
- інформувати боржника про залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості та/або відступлення права на вимогу новому кредитору;
- укладати договори лише з юридичними особами, включеними до Реєстру колекторських компаній;
- повідомити Національний банк України про укладення з колекторською компанією договору (у строки та порядку, визначеними Національним банком України)
- контролювати дії залучених колекторських компаній та надавати рекомендації щодо усунення порушень;
- обов’язок розірвати договір з колекторською компанією в односторонньому порядку у разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею вимог до етичної поведінки (2 і більше разів за рік).
Законопроектом, зокрема, пропонується визначення таких термінів як “врегулювання простроченої заборгованості” та “колекторська компанія”.
Згідно з законопроектом, «врегулювання простроченої заборгованості – це заходи, спрямовані на погашення у позасудовому порядку заборгованості споживача, який прострочив виконання грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит або іншим договором».
Колекторська компанія визначається як юридична особа (в тому числі фінансова установа), яка в інтересах кредитодавця та/або нового кредитора відповідно до договору з таким кредитодавцем та/або новим кредитором здійснює врегулювання простроченої заборгованості та включена до Реєстру колекторських компаній, який вестиме Національний банк України.
Законопроект також пропонує встановити вимоги до взаємодії зі споживачем (його представником) під час врегулювання простроченої заборгованості (вимоги до етичної поведінки), яка може відбуватись шляхом:
- безпосередньої взаємодії (особисті або телефонні переговори);
- надсилання повідомлень (текстових, голосових та інших повідомлень, в тому числі без залучення працівників шляхом використанням програмного забезпечення)
- надсилання поштових відправлень (за місцем проживання або за місцем роботи).
При цьому під час першої взаємодії зі споживачем кредитор/колекторська компанія має повідомити своє найменування, ПІБ або індекс особи-представника, правову підставу взаємодії та розмір простроченої заборгованості, а на вимогу споживача – надати підтвердні документи протягом 7 робочих днів.
Також встановлюються деякі обмеження. Зокрема, закон забороняє дзвонити боржникові з 20 до 8 ранку, більше 2 разів на день, повідомляти третім особам про борг, вимагати від родичів погасити борги.
Крім того, законопроектом пропонується створити публічний Реєстр колекторських компаній, який буде вести Національний банк України.
Також, законопроект наділяє Національний банк України повноваженнями із здійснення нагляду за додержанням банками, іншими фінансовими установами та особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, а також колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог до взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог до етичної поведінки).
!!Читайте також: Увага!!!Google вводить податок на доходи для YouTube-блогерів
Pingback: Нові правила етичної поведінки для колекторів та чітке регулювання їхньої діяльності: коментар Нацбанку щодо прийнятого закону!
Pingback: Увага!!!З 5 квітня в Києві знову посилюють карантин: транспорт - лише за спецперепустками, школи й дитсадки закривають!